Okiem eksperta – komentarz tygodnia (tydzień 14, 05.04.2019)

Komentarz specjalistów Tomato Academy z ostatniego tygodnia


Po trudnym okresie nastąpiła w końcu poprawa warunków pogodowych. Dobre warunki na zewnątrz sprawiły, że kondycja upraw znacznie się poprawiła. Owoce zaczęły dorastać do pożądanych wielkości, a presja chorób grzybowych nieco się zmniejszyła.

Niemniej uprawa pomidorów byłaby zbyt kolorowa, jeżeli nie napotkalibyśmy na trudności. Szczególnie ze wschodu kraju dobiegają informacje o dużym pojawie Mączlika szklarniowego, oraz o pojedynczych przypadkach Zarazy ziemniaka w bardzo niebezpiecznej dla upraw formie łodygowej. Na szczęście mamy na to dobre rozwiązanie, chociażby w postaci preparatu Amistar Opti. Nieco trudniej jest sobie poradzić z chorobami pochodzenia bakteryjnego, a niestety coraz częściej docierają do nas informacje o tym problemie u producentów.

Dobra pogoda wpłynęła także na zwiększone zbiory pomidorów krajowych jednak wypłynęła ona również na dość drastyczny spadek cen zwłaszcza pomidora malinowego. Tradycyjnie najlepsze ceny uzyskujemy za rozmiar BBB. Cena pomidora malinowego kształtuje się na poziomie 60-65 zł za karton 6 kilogramowy. Pomidor czerwony jest nieco tańszy i jego cena plasuje się na poziomie 50-55zł za karton 6 kilogramowy. Za pomidory w rozmiarze BB ceny są niższe o około 5-10zł na kartonie 6 kilogramowym. W momencie, kiedy ilość oferowanego towaru zaczyna rosnąć, ważne jest, aby na rynku wyróżniać się doskonałą, jakością. Cechę tą w pomidorze malinowym zapewnić nam może odmiana Maluno. Plon z tej odmiany jest z dużym udziałem owoców rozmiaru BBB, a kolor, kształt a także twardość i możliwość dłuższego przechowywania owocu może pomóc uzyskać cenę z górnego pułapu.

 

Zespół Tomato Academy

 

Podziel się tym wpisem