Okiem eksperta – komentarz tygodnia (tydzień 15, 12.04.2019

Komentarz specjalistów Tomato Academy z ostatniego tygodnia


              Po pięknych słonecznych dniach, nastąpiło gwałtowne załamanie pogody. W nocy temperatura spadła znacząco poniżej zera, a w ciągu dnia trudno było o chwile z przebłyskami słońca. Na wschodzie i południu kraju pojawiły się opady śniegu i śniegu z deszczem. Dla ogrodników nie jest to wymarzona pogoda ze względu na małą ilość światła oraz na konieczność intensywnego ogrzewania obiektów szklarniowych.

W uprawie pomidora ze względu na ograniczenia związane z wietrzeniem szklarni od jakiegoś czasu mamy problem z chorobami grzybowymi. Rany po zabiegach pielęgnacyjnych goją się z dużą trudnością a w miejscach tych często pojawia się chociażby Szara pleśń. Dobrym sposobem zapobiegania może być praktyka zalecana szczególnie u odmiany Maluno tj. usuwanie liścia z wierzchołka rośliny, przez co mamy mniejszą ranę po cięciu oraz mniejszy koszt związany z robocizną i wynoszeniem obciętych liści.

Szkodniki takie jak Przędziorek, Mączlik szklarniowy czy Ziemiórki występują już dość powszechnie w większości szklarni i dziwi raczej ich brak niż występowanie w danym obiekcie. Pewną nowością jest w tym sezonie jest Miniarka, która od niedawna spotykana jest w szklarniach.

Pogoda niekorzystna dla uprawy i tępa wzrostu pomidora dość szybko dała swoje odzwierciedlenie w cenie. W ostatnim czasie dochodzą nas informacje o pewnych brakach w dostępności pomidorów na rynkach hurtowych. Dowodem tego stanu rzeczy może być fakt, że cena na pomidora czerwonego nieco wzrosła do około 50 zł za karton 6 kilogramowy a pomidora malinowego do około 70 zł za karton 6 kilogramowy. Szczególnie poszukiwany przez kupców jest odmiana Maluno, która tworzy duże bardzo atrakcyjne owoce o intensywnej malinowej barwie oraz ładnej zielonej szypułce.

 

Zespół Tomato Academy

Podziel się tym wpisem