Okiem eksperta – komentarz tygodnia (tydzień 17, 26.04.2019

Komentarz specjalistów Tomato Academy z ostatniego tygodnia


              Pogoda w ostatnich dniach napawa optymizmem. Temperatury i ilość promieni słonecznych jest na tyle satysfakcjonująca, że pozwala zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem obiektów szklarniowych. Produkcje w wielu miejscach weszły w etap intensywnego owocowania.

Wyższe temperatury wywołały nieco częstsze pojawianie się Skośnika pomidorowego, wielu producentów przekonanych, że poradziło sobie już z tym problemem, ze zdziwieniem obserwują nowe miejsca w szklarni gdzie ten szkodnik żeruje. Ciągle nierozwiązanym problem w tym roku jest Przędziorek. Wielu ogrodników zwraca uwagę, że w tym momencie jest to najtrudniejszy do zwalczenia szkodnik i mimo stosowania różnych środków, ciągle odnajdywane są nowe osobniki.

Mimo stosunkowo ciemnego i chłodnego początku sezonu na odmianach malinowych obserwujemy pierwsze symptomy suchej zgnilizny wierzchołkowej. Jest to o tyle niepokojące, że problem ten zaczyna się stosunkowo wcześnie jeszcze przed rozpoczęciem okresu upałów. Na szczęście producenci, którzy w tym roku wybrali odmianę malinową Maluno mogą o tym problemie zapomnieć, odmiana ta jest wyjątkowo odporna na suchą zgniliznę wierzchołkową, a także na przebarwienia i plamy spowodowane wysokimi temperaturami.

Ceny pomidorów malinowych w ostatnich kilku dniach nieco spadły, jednak nie jest to obniżka drastyczna, jakiej wielu producentów obawiało się w okresie między świętami Wielkanocy, a weekendem majowym. Cena pomidora malinowego plasuje się na poziomie około 30 zł za karton 6 kilogramowy natomiast za pomidora czerwonego producenci otrzymują cenę na poziomie około 25 złotych za karton 6 kilogramowy.

 

Zespół Tomato Academy

 

Fot. Maluno 26.04.2019

Podziel się tym wpisem