Okiem eksperta – komentarz tygodnia (tydzień 20, 17.05.2019)

Komentarz specjalistów Tomato Academy z ostatniego tygodnia


Tydzień upłynął pod znakiem deszczowej i pochmurnej pogody. Jednak pogoda ta nie sprawiała większych problemów z realizacją zadanego klimatu. Chłodne noce pozwalają przeprowadzić prawidłowy pre-night. Nie najlepszą informacją jest wysoka wilgotność w szklarni, aby ją zmniejszyć należy ogrzewać szklarnie dolnymi rurami przy lekko uchylonych wietrznikach, co niestety generuje dodatkowe koszty. Jest jednak konieczne, jeżeli chcemy utrzymać w obiekcie prawidłowy klimat i uchronić uprawę przed chorobami grzybowymi.

W szklarniach powszechnie odnajdujemy przędziorka jest to o tyle niebezpieczne, że pojawił on się on w dużym nasileniu a wielu ogrodników wykorzystało już cały przekrój dostępnych środków ochrony roślin i mimo to nadal odnajdują nowe miejsca występowania tego szkodnika. Bardzo często możemy spotkać także Mączlika szklarniowego oraz Skośnika pomidorowego. Wszystkie gatunki wyżej wymienione są ciepłolubne, co z wyższymi temperaturami, które mają nadejść w najbliższych dniach może dać jeszcze większą inwazję tych szkodników.

Niepokoi fakt, że na owocach szczególnie odmian malinowych często obserwujemy pierwsze objawy suchej zgnilizny wierzchołkowej oraz plam na górnej części owocu. Sprawia to, że owoce są mniej atrakcyjne a część z nich nie nadaję się do sprzedaży. Należy pamiętać, że w czasach, kiedy mamy nadmiar towaru na rynku najlepiej jest wyróżnić się wysoką, jakością oferowanego towaru. Możliwość tą daje odmiana Maluno, która ma wysoką odporność na plamy, przebarwienia i suchą zgniliznę wierzchołkową. W połączeniu z dużymi, atrakcyjnymi owocami o intensywnej barwie daje nam to jakość, której próżno szukać wśród oferowanego na rynku towaru.

Ceny pomidora czerwonego w ciągu ostatnich kilku dni dość drastycznie spadły ogrodnicy otrzymują obecnie 12-14zł za karton 6 kilogramowy. Większą stabilizacje cenową zachowuje pomidor malinowy, którego cena obecnie plasuje się na poziomie 28-30zł za karton 6 kilogramowy.

 

Zespół Tomato Academy

 

Podziel się tym wpisem