Okiem eksperta – komentarz tygodnia (tydzień 23, 9.06.2019)

Komentarz specjalistów Tomato Academy z ostatniego tygodnia


Nastały wreszcie ciepłe i słoneczne dni, poprawiło to wielu osobom znacząco humory. Jednak, co jest dobre i wyczekiwane przez zwykłych zjadaczy chleba nie jest najlepsze dla producentów warzyw pod osłonami. Warunki w szklarniach są znacznie mniej korzystne do wykonywania w nich czynności pielęgnacyjnych. Ponadto znacznie trudniej zwalczać szkodniki takie jak Tuta absoluta, Przędziorek czy Mączlik szklarniowy. Owady te w takich warunkach mają znacznie szybszy cykl rozwojowy, co oznacza, że z niewielkiej populacji, w ciągu kilkunastu dni może okazać się, że mamy prawdziwą inwazje tych szkodników.

Kolejnym problemem, który już się pojawia jest sucha zgnilizna wierzchołkowa oraz przebarwienia owoców wywołane silną operacją słoneczną. Mimo wielu zabiegów, które mają zapobiegać występowaniu tego typu problemów trudno jest tego uniknąć, zwłaszcza na odmianach pomidorów malinowych. Chlubnym wyjątkiem od reguły jest odmiana Maluno. Odmiana ta ma bardzo wysoką odporność na występowanie zarówno suchej zgnilizny wierzchołkowej jak i plam na owocach. Wielu producentów Maluno rezygnuje zupełnie z tzw. „malowania szklarni”, co tym samym daje wymierne oszczędności, a do cieniowania szklarni używa tylko kurtyn cieniujących, które dają większą możliwość sterowania nasłonecznieniem w szklarni.

Ceny pomidorów malinowych w minionym tygodniu spadły do poziomu 18-20 zł za karton 6 kilogramowy. Podwyżkę natomiast zanotowały pomidory czerwone, za które producenci otrzymywali w minionym tygodniu 13-15 zł za karton 6 kilogramowy.

 

Zespół Tomato Academy

 

 Fot. Maluno z prawej strony w porównaniu do odmiany wrażliwej na przebarwienia wywołane intensywnym nasłonecznieniem.

Podziel się tym wpisem