Okiem eksperta – komentarz tygodnia (tydzień 29, 19.07.2019)

Komentarz specjalistów Tomato Academy z ostatniego tygodnia


Miniony tydzień minął z niższymi temperaturami, co pozwoliło odpocząć zarówno ludziom jak i roślinom. Ze względu na niższe temperatury produkcja pomidorów znacznie zwolniła, co ma odzwierciedlenie w znakomitej cenie, jaką obserwujemy na rynku krajowym. Doskonała cena ma jednak jeszcze jedno źródło mianowicie na rynku pojawiło się mnóstwo pomidora zwłaszcza malinowego z plamą wywołaną silną operacją słoneczną a także z suchą zgnilizną wierzchołkową, na którą odmiany z segmentu pomidorów malinowych mają szczególną wrażliwość. Chlubnym wyjątkiem w tym segmencie jest odmiana Maluno, która niewiele robi sobie z wysokich temperatur i w takich warunkach doskonale rośnie i plonuje. Próżno szukać na owocach odmiany Maluno przebarwień nazywanych przez ogrodników plamą a na suchą zgniliznę wierzchołkową ma wyjątkową odporność. Ponadto odmiana ta daję pomidory znacznie większego rozmiaru niż rynkowi konkurenci, co pozwala uzyskać producentom wyższe plony i wyższe profity.

Problemy, na jakie aktualnie natrafiają producenci są zazwyczaj spowodowane bezpośrednio lub pośrednio wysokimi temperaturami. Do bezpośrednich problemów należą plamy wywołane silną radiacją oraz sucha zgnilizna wierzchołkową, która potrafi zniszczyć większość plonu handlowego. Pośrednio wysokie temperatury mają wpływ na szybszą biologię owadów żerujących na roślinach pomidora. Często spotykanymi szkodnika są Mączlik szklarniowy, Skośnik pomidory i Przędziorek chmielowiec.

Ceny, na jakie ogrodnicy mogą liczyć w tym tygodniu to 40-42zł za karton 6 kilogramowy karton pomidora malinowego dobrej, jakości. Pomidor czerwony tradycyjne jest tańszy i jego cena plasuje się na poziomie 28-30 zł za karton 6 kilogramowy.

 

Zespół Tomato Academy

 

Podziel się tym wpisem