2019-03-08

Informator technologiczny Maluno F1- Do pierwszych zbiorów #2 - Jak to było z tym światłem?

Podsumowanie początkowego okresu uprawy – radiacja.

Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na wzrost roślin w pierwszym okresie wzrostu roślin jest oczywiście światło (poziom radiacji). Każdego roku w miesiącach grudzień, styczeń, luty mamy do czynienia z większym lub mniejszym deficytem światła, który jest czynnikiem limitującym produkcję. W obecnym sezonie mieliśmy bardzo różną sytuację w różnych częściach naszego kraju. Najbardziej ogrodnicy narzekali na duży deficyt światła w południowej części kraju, co jest dość nietypowe, bo przeważnie w tych rejonach mamy więcej dostępnego światła. W okolicach Warszawy największy deficyt radiacji miał miejsce w drugiej połowie grudnia (2018). Wszyscy producenci, którzy zdecydowali się w tym sezonie na wczesne grudniowe nasadzenia, rzeczywiście zmagali się z dużym deficytem światła w porównaniu do grudnia w poprzednim sezonie (2017). Jeśli porównamy sumę radiacji z drugiej połowy grudnia, to różnica była w granicach 30% na niekorzyść obecnego sezonu. Taki stan rzeczy miał bardzo duży negatywny wpływ na rośliny, w wielu gospodarstwach były poważne problemy z prawidłowym wytworzeniem i zawiązaniem pierwszych gron. Grudniowy deficyt światła też odbił się negatywnie w wielu gospodarstwach, które same produkują sobie rozsadę, a nie dysponują odpowiednią ilością lamp. Styczeń był na podobnym średnim poziomie, jak w poprzednim sezonie. Luty jednak w obecnym roku jest znacznie lepszy niż rok temu, różnica prawie 10% jest już różnicą znaczącą. Nikogo więc nie zdziwi, że w najlepszej kondycji i szybkim tempie wzrostu są uprawy sadzone od 10 do 15 stycznia. Dotyczy to również odmiany Maluno. Odmiana ta z tego terminu sadzenia pokazała swój duży potencjał jeśli chodzi o dynamikę wzrostu i szybkość rozwoju.

 

Suma radiacji, porównanie okresu 3 miesięcy (grudzień/styczeń/luty do 24) obecnego sezonu 2018/2019 oraz poprzedniego 2017/2018.

 

Miniony okres jak na miesiące zimowe był stosunkowo ciepły, mieliśmy dużo dni z dodatnią temperaturą co sprzyja zmniejszeniu kosztów na ogrzewanie. Niestety zbyt duża oszczędność była często przyczyną problemów, czyli brak wietrzenia i mało aktywny klimat. W najlepszej kondycji są uprawy, gdzie ogrodnicy wykorzystali dodatnie temperatury umożliwiające odpowiednie wietrzenie szklarni, co oznacza również wyższą temperaturę rur i więcej energii, która przechodzi przez rośliny sprzyjając prawidłowemu wzrostowi i rozwojowi roślin (aktywny klimat).

 

Maluno szybko tworzy masę wegetatywną, odmiana ma silny wigor, który należy wykorzystać do szybkiego wzrostu i tworzenia gron, poprzez odpowiednie sterowanie klimatem w kierunku generatywnym (wyższe temperatury- szybszy wzrost).

 

 Odmiana od początku uprawy tworzyła prawidłowo pierwsze grona z dobrym wiązaniem owoców

 

Następny okres Marzec-Kwiecień

Nadchodzący okres to bardzo ważny okres w uprawie, często decydujący o efektach ekonomicznych całego sezonu. W marcu i kwietniu mamy coraz dłuższe dni ze zwiększającą się radiacją. Rośliny budują swoją masę wegetatywną zwiększając liczbę zawiązanych owoców (zwiększające się obciążenie roślin). Po okresie ukorzeniania roślin w matach i obniżaniu wilgotności mat, teraz po zawiązaniu 4 grona należy podnieść wilgotność i zminimalizować stres wodny, który do tej pory stosowaliśmy do kontroli wzrostu roślin. W tym okresie, jeśli tylko nie mamy do czynienia z deficytem radiacji, mamy pełną kontrolę nad klimatem w szklarni a co za tym idzie wzrostem roślin. W okresie tym bardzo ważny jest aktywny klimat o którym wielu ogrodników zapomina z uwagi na łatwość utrzymania zadanych temperatur w szklarni (szczególnie przy wyższych temperaturach na zewnątrz) i dlatego jednym z podstawowych elementów aktywnego klimatu jest minimalna temperatura rur w ciągu dnia od wczesnych godzin porannych kiedy zaczynamy podnosić temperaturę (45°C).

 

 

Materiały zostały opracowane przy w współpracy ze specjalistami z firmy Syngenta oraz SAINT-GOBAIN Cultilene w ramach projektu TomatoAcademy

Wszystkie informacje i porady zawarte w liście oparto na doświadczeniach produkcyjnych oraz na rzetelnej wiedzy. Należy je jednak stosować i korygować w oparciu o własne doświadczenia oraz warunki specyficzne dla konkretnych gospodarstw i upraw, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki pogodowe w danym okresie oraz stan i kondycje roślin w uprawie. Firma SYNGENTA oraz SAINT-GOBAIN Cultilene nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy popełnione w uprawie.