2019-03-08

Informator technologiczny Maluno F1- Do pierwszych zbiorów #2 - Nawadnianie

Nawadnianie

W nadchodzącym okresie (po 4 gronie) bardzo ważne jest odpowiednia strategia nawadniania: zwiększamy wilgotność mat, ograniczamy stresowanie roślin deficytem wodnym w ciągu dnia, korygujemy parametry w macie EC, pH (przelewy). Częstym błędem w tym okresie jest zbyt długie nawadnianie (rośliny pokazują to poprzez charakterystyczny marmurek na liściach). Główna zasada kończymy podlewanie 3 do 3,5 godziny przed zachodem słońca, w dni bardzo pochmurne nawet 4 godziny.

 

 

 

 

 

SPECYFICZNE WYMAGANIA ODMIANY MALUNO CO DO NAWADNIANIA.
Maluno jest odmianą, która bardzo szybko reaguje na wodę. Jeżeli dajemy jej w ciągu dnia za dużo, efekty widać ewidentnie w wierzchołku. Liść jest mocno poskręcany i ma charakterystyczne pęcherze na swojej powierzchni. Maluno dobrze reaguje na trochę wcześniejsze kończenie podlewania, tzn. w tym okresie marca – kwietnia, kończmy podlewanie na 3,5 a nawet 4 godziny przed zachodem słońca. Jeżeli będzie taka sytuacja, że w 3 godziny od ostatniego cyklu wilgotność nam spadnie pow. 4 % , wtedy lekko uzupełnimy wodę w okresie po schłodzeniu przednocnym( prenight).

 

Rozbudowa systemu korzeniowego w macie.

Po przerośnięciu maty przez system korzeniowy, teraz musimy zadbać o jego prawidłowy rozwój w całym profilu maty. Po pierwsze, roślina rozwija system korzeniowy, jeśli klimat jest aktywny i następuje intensywna transpiracja oraz pobieranie pożywki, co stymuluje rozwój systemu korzeniowego. Aby jednak korzenie się rozwijały, to w macie muszą panować korzystne warunki. Nawet jeśli klimat w szklarni stymuluje aktywność roślin, to równocześnie musimy prowadzić optymalne nawadnianie, uwzględniające warunki pogodowe. Częstym błędem jest zbyt obfite nawadnianie lub nawadnianie nieodpowiednimi dawkami, przeważnie zbyt dużymi, co sprawia, że korzenie gorzej się rozwijają szczególnie w wierzchniej warstwie.

 

 

Materiały zostały opracowane przy w współpracy ze specjalistami z firmy Syngenta oraz SAINT-GOBAIN Cultilene w ramach projektu TomatoAcademy

Wszystkie informacje i porady zawarte w liście oparto na doświadczeniach produkcyjnych oraz na rzetelnej wiedzy. Należy je jednak stosować i korygować w oparciu o własne doświadczenia oraz warunki specyficzne dla konkretnych gospodarstw i upraw, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki pogodowe w danym okresie oraz stan i kondycje roślin w uprawie. Firma SYNGENTA oraz SAINT-GOBAIN Cultilene nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy popełnione w uprawie.