Mniejsza ilość światła w grudniu 2020

15.01.2021


Jak możemy zaobserwować na wykresie dziennej sumy radiacji ten rok nie należał do zbyt łaskawych dla ogrodników i możemy przyjąć, że średnio było ok 30% mniej światła niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym i blisko 20% mniej niż średnia wieloletnia z tego okresu.

Tradycyjnie ostatnie dwa tygodnie roku charakteryzują się najniższa ilością światła dostępnego dla roślin. W grudniu najkrótrzy dzień trwa mniej niż 8 godzin , w połowie stycznia jest juz dłuższy o 30min. a na końcu stycznia długość dnia jest dłuższa od najkrótrzego dnia o 1 godz. i 30 min.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na ilość dostępnego światła jest pogoda, a dokładniej duże zachmużenie, które w ostatnich latach często występuje w grudniu. Bardzo często dopiero w styczniu występuje wyżowa, mroźna pogoda z większą ilością słonecznych dni.
Zapotrzebowanie roślin na światło w grudniu jest niewielkie, ale w przypadku wczesnych nasadzeń z początku grudnia, pierwsze, a czasami też drugie grono, potrzebuje minimalnej ilości światła do prawidłowego wzrostu. 

Jak widać na wykresie(zielone linie z optymalna dla roślin ilościa sumy radiacji) na przełomie roku rośliny rosną w warunkach deficytu światła i w tym okresie należy odpowiednio sterować klimatem w szklarni, aby rośliny w optymalny sposób przetrwały trudny okres.

 

 

Podziel się tym wpisem