2024-05-09

Nowe odmiany na cykl jesienny

Uprawa pomidorów w cyklu jesiennym, np. po uprawie ogórków jest popularna w Polsce i może przynieść ogrodnikowi duże korzyści. Warto wybrać odmiany, które najlepiej będą dostosowane do uprawy w trudnych warunkach jesiennych. Mimo, że cykl uprawy jest krótki to uzyskanie wysokich plonów, jak i owoców o wysokiej jakości jest niezbędne do osiągniecia opłacalnej produkcji.

 

Od wielu lat Polacy często wybierają pomidory malinowe, poszukując dobrej jakości owoców o atrakcyjnym wyglądzie. Duże, żebrowane owoce o mięsistej strukturze i dobrym smaku kojarzą się z tradycyjnymi odmianami uprawianymi przed laty. Odmiana MADANO, to nowa i już bardzo popularna odmiana uprawiana w szklarniach na cykl przedłużony, ale która również bardzo dobrze sprawdzi się w późniejszych terminach sadzenia oraz uprawach jesiennych, w cyklu po ogórkach. Duże mięsiste owoce bardzo długo zachowują dobrą jakość handlową, co sprawia, że łatwiej takie atrakcyjne owoce sprzedać. Dodatkowo odmiana jest krótka i łatwa w uprawie, a potencjał plonotwórczy jest najwyższy w tym segmencie. 

 

Fot. Madano

 

 

Odmiana Mamston dobrze znana z upraw tunelowych ma nieco mniejsze owoce BBB/BB. Uprawiana często w cyklu na 8 gron może być z powodzeniem uprawiana w cyklu jesiennym w uprawach po ogórkach. Dobre wiązanie owoców, a co za tym idzie wysoki plon odmiany Mamston to dobra opłacalność. Mamston ma bardzo dobrą jakość owoców, owoce z upraw tunelowych nie odbiegają jakością od pomidorów uprawianych w szklarni.

 

Fot. Mamston

 

Pomidory czerwone nadal maja dużą grupę zwolenników, a dodatkowo często w trakcie sezonu poszukiwane są czerwone odmiany z przeznaczeniem na export.
Najczęściej wybieraną odmianą czerwoną przeznaczoną na export jest Edamso. Wyrównane owoce latem w rozmiarze BB idealnie nadają się na dalekie wysyłki. Bardzo wysoki plon potwierdzony wieloma doświadczeniami pozwala uzyskać wysoką opłacalność porównywalną z odmianami malinowymi. Edamso zwykle uprawiane w cyklu przedłużonym w szklarni, często wybierane jest też w uprawach na drugi cykl.

 

Fot. Edamso