2019-03-15

Okiem eksperta – komentarz tygodnia (tydzień 11, 15.03.2019)

Miniony tydzień dla ogrodników okazał się dość trudny, zwłaszcza ze względu na silny wiatr, który szczególnie dokuczliwy był na południu Polski. W wielu gospodarstwach pojawiły się awarie związane z instalacjami i urządzeniami elektrycznymi. Zdarzały się także uszkodzenia szklarni oraz sytuacje szczególnie niebezpieczne dla osób pracujących w szklarni tj. wypadające szyby. Wiele tuneli foliowych straciło okrycia, a niektóre konstrukcję zostały doszczętnie zniszczone.

Silny wiatr powodował także problemy z utrzymaniem odpowiednich dla uprawy temperatur. Trudno było utrzymać stabilny szczyt temperaturowy, co w dalszej kolejności generowało problem z przeprowadzeniem prawidłowego prenight-u.

Średnia ilość światła, jaką mamy do dyspozycji w tym tygodniu plasuje się na poziome ok 770J/cm2. Bardzo dobra jest kondycja roślin sadzonych w późniejszym terminie tj. w drugiej połowie stycznia i na początku lutego. Doskonale prezentuje się także odmiana Maluno sadzona w tym terminie jej wzrost jest bardzo szybki i wielu producentów zauważyło, że mimo szybkiego wiązania kolejnych gron i utrzymywania w szklarni stosunkowo wysokich temperatur roślina jest nadal silna a owoce przyrastają w dobrym tempie.

W dalszym ciągu dużym problemem u wielu producentów są szkodniki. Niezmiennie na pierwszym miejscu niechlubnego podium jest Skośnik pomidorowy, który przysparza wielu zmartwień i na którego wciąż niema łatwego rozwiązania. Jedynym sposobem jest jego ciągłe ograniczanie wszystkimi możliwymi sposobami i przez to kontrola jego populacji. W ostatnim czasie pojawiły się także dość obficie przędziorki oraz Mączlik szklarniowy nazywany przez wielu „białą muszką”. Ze względu na zwiększającą się masę zieloną roślin oraz ograniczone wietrzenie należy pochylić się nad chorobami grzybowymi, których pierwsze ogniska można już bez trudu odnaleźć w wielu szklarniach.

W minionym tygodniu na rynku, w większej ilości pojawiły się pomidory sadzone w grudniu z niedoświetlanych obiektów. Na szczególną uwagę zasługuje odmiana malinowa Maluno, której owoce od razu przyciągają wzrok. Owoc jest intensywnie wybarwiony dużych rozmiarów BBB z niewielką ilością BB lekko pokarbowany z intensywnie zieloną szypułką. W kartonie prezentuje się znakomicie, próżno szukać na nim plam i przebarwień ,dodatkowo owoc jest twardy i długo zachowuje jędrność. 

 

Zespół Tomato Academy

 

Fot. Maluno z nasadzenia na początku grudnia