2021-06-04

Przygotowanie uprawy do okresu upału

Jednym z trudniejszych momentów w uprawie pomidora jest okres letnich upałów.  Jest on szczególnie trudny dla segmentu pomidorów najczęściej uprawianych w naszym kraju tj. pomidorów malinowych.  Wszyscy wiemy, że pomidory malinowe są trudniejsze w uprawie od pomidorów czerwonych, niemniej rachunek ekonomiczny skłania wielu producentów do uprawy tego segmentu. Aby uniknąć problemów z typowymi problemami dla pomidorów malinowych tj. suchą zgnilizną wierzchołkową i plamą po silnej operacji słonecznej, najłatwiej  wydaje się dobrać silniejszą odmianę, jaką chociażby jest Maluno, które świetnie radzi sobie z tego typu problemami. Niemniej nawet tak silną i odporną na wiele problemów odmianę należy przygotować do okresu upałów. O okresie letnim musimy pomyśleć tak naprawdę na początku sezonu, a nawet już na etapie doboru odmiany oraz typu wyboru sadzonki. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie:
czy warto szczepić rośliny, a jeżeli tak to w jakim systemie 2/1 czy może 1/1. Jeżeli chodzi o szczepienie, to rośliny zaszczepione zawsze będą znosić lepiej okres upałów, a to z racji na silniejszy system korzeniowy, który to podkładka nam daje. Typ szczepienia jest mocno indywidualny i zależy od tego co chcemy uzyskać. Najczęściej wybieraną metodą szczepienia jest 2/1 jednak szczepienie 1/1 zawsze zapewni nam silniejszy wigor rośliny oraz mocniejszy system korzeniowy.

Kolejnym krokiem w przygotowaniu roślin do okresu upałów jest dbałość o kondycję systemu korzeniowego. O korzeniu musimy tak naprawdę pamiętać już w momencie wnoszenia rozsady do szklarni. Na jego zdrowotność i masę duży wpływ ma strategia ustawiania roślin na otwory, o tym jak to zrobić pisaliśmy już w jednym z poprzednich Tomato Update-ów. Jednak najważniejsze jest to, aby pamiętać, że w tej strategii jest zawarty pewien kompromis. Wcześniejsze postawienie roślin na matę sprawia, że zyskujemy więcej czasu na wzrost i rozwój systemu korzeniowego, natomiast z punktu widzenia sterowalności produkcji oraz rozwoju generatywnego gron najlepiej jest utrzymywać roślinę możliwie jak najdłużej obok otworów uprawowych, mając tym samym możliwość oddziaływania stresem wodnym na roślinę. Należy więc wybrać taki moment w uprawie pomidora, aby ustawić roślinę możliwie jak najszybciej na macie niemniej w takim momencie, kiedy mamy pewność, że utrata sterowalności rośliny na okres nawet dwóch tygodni nie wpłynie na tworzenie i wiązanie kolejnych gron i owoców. Kolejnym sposobem na zdrowy i silny system korzeniowy jest odpowiednia strategia nawadniania. Należy pamiętać o tym, że strategia podlewania ma na celu nie tylko stabilny wzrost i rozwój rośliny,  ale także wzrost systemu korzeniowego. W sytuacji, kiedy  nie mamy pewności co do jakości oraz rozwoju systemu korzeniowego, możemy także pokusić się o jego stymulacje preparatami chemicznymi czy biologicznymi. Należy tutaj jednak pamiętać, aby używać preparatów sprawdzonych i dopuszczonych do użytkowania w produkcji szklarniowej pomidora a także, aby jak ze wszystkim nie przesadzić. Często obserwuje się zbyt częste lub wręcz bezładne używanie tego typu preparatów, a jak wszystko w nadmiarze może w najlepszym przypadku okazać się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto, a w najgorszym przypadku może przynieść  więcej strat niż oczekiwanych korzyści. 

Kolejnym elementem w strategii przygotowania roślin do okresu letniego jest utrzymywanie odpowiedniej ilości liści na roślinie. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaką uprawiamy odmianę i jak duży ma ona liść. Przy odmianie takiej jak Maluno możemy utrzymywać je między 12-14 w okresie letnim i nie jest zalecane w żadnym wypadku dodatkowe dopuszczanie liści np. poprzez usuwanie wilka za pierwszym liściem. Ważne w tym okresie jest to, aby nie usuwać już liścia z wierzchołkowej części  rośliny lub z jej środka, a skupić się na odsłanianiu dolnych  gron. Przy odmianie o mniejszej masie liściowej takiej jak Maturbo należy tych liści pozostawić nieco więcej między 14-16 (czasami 18) z racji na fakt, że pojedynczy liść taj  odmiany ma mniejszą powierzchnie i z tego powodu musimy ich zostawić więcej. Jest wiele sposobów na przeprowadzenie roślin  przez czas wyższych temperatur. Jednak jedna z nich jest najważniejsza, a jest nią po prostu wcześniejsze przygotowanie się. Niewiele jesteśmy już wstanie zrobić, kiedy to już w serwisach pogodowych zapowiadają fale upałów.  Natomiast teraz możemy zrobić jeszcze naprawdę wiele, chociażby sprawdzenie drożności systemów nawadniania czy sprawność lub remonty uszkodzonych cieniówek. Czy zacieniowanie niejako na stałe za pomocą chociażby siatki  cieniującej traktów komunikacyjnych i chodników betonowych. Nie mniej musimy to zrobić teraz, bo kiedy nadejdą upalne dni może okazać się, że jest już za późno, a czasami prozaiczne błędy lub zaniedbania potrafią odbić się na wielkości czy jakości plonu, a w efekcie wyniku finansowym gospodarstwa.