Wczesne nasadzenia Maluno

21-12-2020


Początek sezonu to zawsze duży stres dla ogrodników i doradców, wynika to z faktu że często trwają jeszcze prace porządkowe, od których bardzo dużo zależy, jeżeli chodzi o zdrowotność naszych upraw w przyszłym sezonie.
W szklarniach w tym okresie trwa wyścig z czasem, aby zdążyć przed nadejściem rozsad. I wreszcie są obawy o to, jak dana rozsada będzie wyglądać i na jakim etapie wzrostu i rozwoju rośliny przyjdzie ją nam dalej prowadzić. Tutaj często pojawia się pytanie jak właściwie młoda roślina, którą otrzymujemy powinna wyglądać aby, możliwie szybko i bez problemów można było kontynuować dalszą produkcję.

 

 

Przy wczesnych terminach nasadzenia dominuje rozsada szczepiona dwu pędowa. Pędy powinny być wyrównane zarówno wobec siebie jak i poszczególne sadzonki powinny cechować się podobną wysokością pędów. W wierzchołku powinniśmy zaobserwować dobrze rozwinięty zawiązek pierwszego grona lekko łukowato wygięty. A sam wierzchołek powinien być przebarwiony antocyjanowo, co świadczy o zgromadzeniu odpowiedniej ilości energii.

 

 

Niemniej ważny jest korzeń, należy pamiętać, że kostka uprawowa powinna być dobrze przerośnięta jasnym korzeniem, a ponadto powinien być wyraźnie widoczny korzeń włośnikowy. Jeżeli te cechy ma rozsada, którą umieszczamy w naszych szklarniach, dalsze kroki i to jak będzie wyglądała produkcja zależy już tylko od naszej wiedzy i umiejętności.

 

 

Podziel się tym wpisem