Wybór podkładki ma znaczenie

Jaką wybrać podkładkę? Arnold F1 czy Kardia F1


Odpowiedni dobór podkładki do indywidualnych warunków uprawy, pozwala lepiej wykorzystać potencjał uprawianych odmian oraz korzystać z zalet płynących ze szczepienia. Przed wyborem podkładki należy przeanalizować trzy najważniejsze czynniki wpływające na uprawę, a następnie dopasować podkładkę do systemu uprawy.

 

Uprawiana odmiana – Gdy uprawiamy generatywna odmianę i poprzez odpowiednia podkładkę chcemy ja wzmocnić należy wybrać Kardie, natomiast jeśli uprawiana odmiana jest bardziej silna i wegetatywna to odpowiednią podkładką, w tym przypadku Arnoldem, możemy ułatwić sobie uprawę w okresach zimowego deficytu światła

Termin sadzenia – Jeśli rozsadę sadzimy w grudniu to z reguły musimy liczyć się z okresami deficytu światła i to często w okresie kiedy kwitnie 2-3 grono i zapotrzebowanie na światło jest już stosunkowo duże. Sadząc w styczniu mamy lepszy komfort, światła jeśli nawet jest mało to rośliny maja mniejsze zapotrzebowanie. Odpowiedni dobór podkładki ułatwi sterowanie uprawa w trudnych okresach deficytu światła. Podkładka Arnold w przypadku bardzo wczesnego sadzenia roślin, a w przypadku styczniowych terminów sadzenia lepszym rozwiązaniem będzie Kardia.

Rodzaj szklarni – nowsze obiekty mają zdecydowanie lepsze warunki świetlne od starszych szklarni. Odpowiednia podkładka ułatwi sterowanie wzrostem roślin w starszych obiektach i w takich przypadkach Arnold będzie najlepszym rozwiązaniem.

 

Przy doborze podkładki, powinny być brane pod uwagę wszystkie opisane czynniki. Analizując te informacje możemy wybrać najbardziej optymalna podkładkę, która pozwoli uzyskać najlepszy wynik finansowy.

Podziel się tym wpisem