2023-06-02

Podsumowanie pierwszej połowy sezonu 2023

Sezon uprawy w tym roku był nie typowy. Przeważały późniejsze nasadzenia styczniowe i zdarzały się uprawy sadzone jeszcze później w lutym. Największą bolączką ogrodników w Polsce, na która nie mają wpływu, jest zwykle niewystarczająca ilość światła w okresie zimowym. W obecnym sezonie ilość światła w styczniu i lutym była stosunkowo dobra, porównywalna do innych lat, a w związku z tym, że rośliny były w początkowej fazie wzrostu i z niewielkim zapotrzebowaniem, to rośliny rozwijały się prawidłowo. W Marcu i częściowo w kwietniu, ilość światła była bardzo ograniczona, szacuje się ze w Marcu było o około 50% mniej światła niż w poprzednim roku. Tak nietypowe warunki wpłynęły na uprawę pomidorów wszystkich odmian na rynku, w szczególności problemy z wiązaniem 3-4 grona w zależności od terminu sadzenia

 

Maluno rosło w tym sezonie dobrze, porównywalnie do poprzednich lat. Pierwsze grona były prawidłowo zawiązane, a zbiory zaczęły się bardzo wcześnie, ponieważ owoce Maluno zbierane są, kiedy kwitnie zaledwie 7 grono, czyli przynajmniej o 1 lub 2 grona mniej, niż inne odmiany. Plonowanie i ogólnie uprawy były opóźnione o 1-2 tygodnie w związku z mniejsza ilością światła, jednak Maluno nawet w tych warunkach ma bardzo wczesny plon.

Maluno

 Fot. Maluno

Odmiana Maturbo jest generatywna i w tym sezonie ma wybitnie silną roślinę, co pozytywnie wpływa na produktywność. Deficyt światła nie zaszkodził odmianie Maturbo, silne cechy generatywności z bardzo dobrym wiązaniem owoców pozwalają na optymalną uprawę nawet jeśli światła jest za mało. Uprawy Maturbo w tym sezonie często szczepione są na mocnych podkładkach takich jak Kardia czy Aorta i to też bardzo dobrze wpływa na kondycje roślin. Wybitnie dobre wiązanie owoców powinno być ograniczone przez konsekwentną regulacje owoców w gronie, jednak zdarzają się uprawy, gdzie mimo braku ciągłej regulacji owoców, rośliny są silne i w ciągłym balansie, bez oznak przeciążenia roślin. Owoce Maturbo nawet bez regulacji gron, maja wielkość w przewadze BB, jednak zawsze warto regulować grona, aby rośliny rosły i plonowały jeszcze stabilniej.

Maturbo

Fot Maturbo 

 

W tym sezonie bardziej szczegółowo obserwowane są 2 nowe odmiany malinowe. Odmiana pod numerem TIAS22 – 0329 to malinowy, duży, mięsisty pomidor charakteryzujący się bardzo krótką rośliną, rosnącą bardzo prosto przy sznurku. Roślina ma otwarty pokrój, dość krótki liść i jest bardzo łatwa do obróbki i pielęgnacji. Warto zwrócić uwagę na dobre wiązanie i stabilność wzrostu, co na pewno wpłynie na równomierne i wysokie plonowanie przez cały sezon. Odmiana 8C18074 jest przedstawicielem pomidora malinowego o średniej wielkości owoców, w przewadze BB, typowy rozmiar supermarketowy. Rośliny wytwarzają dużo kwiatów i bardzo dobrze wiążą owoce, co powinno być kontrolowane poprzez regulacje gron. Rośliny bardzo szybko rosną i wytwarzają do 2 gron więcej już w pierwszej połowie sezonu. Do tej pory wczesność i plonowanie owoców było najwyższe z testowanych odmian.

TIAS22 – 0329

 Fot Nowa odmiana malinowa TIAS22 – 0329

 

W czerwonym segmencie pomidorów dobrze wygląda odmiana Extradena, typowy mięsisty pomidor. Z powodu późniejszych nasadzeń w bieżącym sezonie, większość odmian ma tendencję do przerastania owoców. Extradena jako jedna z nielicznych odmian w segmencie czerwonych beef utrzymuje pożądaną wielkość owoców i nie ma w plonie dużego udziału wielkich owoców, z którymi często bywa problem co do dalszej sprzedaży.  Na początku tego sezonu najbardziej poszukiwanym rozmiarem jest BBB a tego typu owoców w plonie całościowym Extradena ma naprawdę duży udział. Rośliny Extradeny są dobrze zbalansowane charakteryzuje się ona szybkim wigorem i dobrym tempem rozwijania kolejnych gron. Wiązanie owoców w gronie jest bardzo dobre a co wyróżnia odmianę Extradena na tle innych odmian z tego segmentu do wyrównanie owoców w gronie przy regulacji grona na cztery owoce są podobnej wielkości do umożliwia zbiór tej odmiany wprost do kartona. 

extradena

Fot Extradena