2023-05-10

Pomidory na cykl jesienny

Sytuacja na rynku pomidorowym jest nadal bardzo dynamiczna, a efekty wysokich kosztów energii są widoczne w zmieniającej się strukturze nasadzeń i terminach uprawy. Zwiększone powierzchnie uprawy ogórków w cyklu wiosennym i planowane uprawy pomidorów w cyklu jesiennym wymagaja zastanowienia sie nad wyborem odmiany, tym bardziej, że już ubiegły rok pokazał ze wybór odpowiedniej odmiany do uprawy jesiennej może zaowocować wysokimi zyskami.

Segment malinowy jest najbardziej popularny w Polsce. Od wielu lat Polacy coraz częściej wybierają pomidory malinowe, poszukując dobrej jakości owoców o atrakcyjnym wyglądzie. Duże, żebrowane owoce o mięsistej strukturze i dobrym smaku kojarzą się z tradycyjnymi odmianami uprawianymi przed laty. Pomidory czerwone nadal maja dużą grupę zwolenników, a dodatkowo często w trakcie sezonu ,poszukiwane są czerwone odmiany z przeznaczeniem na export. Poszukiwane odmiany musza charakteryzować się dobra trwałością, bardzo dobra jakością handlową. Wybierając odmiany do uprawy w cyklu jesiennym po ogórkach, w uprawach szklarniowych lub tunelowych, warto zapoznać się z poniższą ofertą.

 

Odmiana Maluno, to sprawdzona odmiana uprawiana w szklarniach na cykl przedłużony, ale która również bardzo dobrze sprawdzi się w późniejszych terminach sadzenia oraz uprawach jesiennych, w cyklu po ogórkach. Duże mięsiste owoce bardzo długo zachowują dobra jakość handlowa i łatwo takie atrakcyjne owoce sprzedać. 

 

MALUNO

Maluno


 

Odmiana Mamston dobrze znana z upraw tunelowych ma nieco mniejsze owoce BBB/BB. Uprawiana często w cyklu na 8 gron może być z powodzeniem uprawiana w cyklu jesiennym w uprawach po ogórkach. Dobre wiązanie owoców a co za tym idzie wysoki plon odmiany Mamston to dobra opłacalność. Mamston ma bardzo dobra jakość owoców, owoce z upraw tunelowych nie różnią się jakością od pomidorów uprawianych w szklarni, a często były lepsze.  

 

MAMSTON

Mamston

 

Najczęściej wybieraną odmianą czerwona przeznaczoną na export jest Edamso. Wyrównane owoce latem w rozmiarze BB idealnie nadają się na dalekie wysyłki. Bardzo wysoki plon potwierdzony wieloma doświadczeniami pozwala uzyskać wysoka opłacalność porównywalna z odmianami malinowymi. Edamso zwykle uprawiane w cyklu przedłużonym w szklarni ,często wybierane jest tez w uprawach na drugi cykl.

 

Edamso

Edamso

 

Nową odmianą dedykowaną do upraw na drugi cykl, najczęściej w tunelach foliowych jest Trioset. Typowa odmiana segmentu standardowego z owocami rozmiaru BB charakteryzuje się intensywnym ciemno czerwonym kolorem i bardzo dobra jakością szczególnie w okresie jesieni w nieogrzewanych tunelach.

 

Trioset

Trioset