2023-05-10

Pomidory na cykl jesienny

Sytuacja na rynku pomidorowym jest nadal bardzo dynamiczna, a efekty wysokich kosztów energii są widoczne w zmieniającej się strukturze nasadzeń i terminach uprawy. Zwiększone powierzchnie uprawy ogórków w cyklu wiosennym i planowane uprawy pomidorów w cyklu jesiennym wymagaja zastanowienia sie nad wyborem odmiany, tym bardziej, że już ubiegły rok pokazał ze wybór odpowiedniej odmiany do uprawy jesiennej może zaowocować wysokimi zyskami.

Segment malinowy jest najbardziej popularny w Polsce. Od wielu lat Polacy coraz częściej wybierają pomidory malinowe, poszukując dobrej jakości owoców o atrakcyjnym wyglądzie. Duże, żebrowane owoce o mięsistej strukturze i dobrym smaku kojarzą się z tradycyjnymi odmianami uprawianymi przed laty. Pomidory czerwone nadal maja dużą grupę zwolenników, a dodatkowo często w trakcie sezonu poszukiwane są czerwone odmiany z przeznaczeniem na export. Poszukiwane odmiany muszą charakteryzować się dobrą trwałością oraz bardzo dobrą jakością handlową. Wybierając odmiany do uprawy w cyklu jesiennym po ogórkach, w uprawach szklarniowych lub tunelowych, warto zapoznać się z poniższą ofertą.

 

Odmiana Maluno, to sprawdzona odmiana uprawiana w szklarniach na cykl przedłużony, ale która również bardzo dobrze sprawdzi się w późniejszych terminach sadzenia oraz uprawach jesiennych, w cyklu po ogórkach. Duże mięsiste owoce bardzo długo zachowują dobrą jakość handlową, co sprawia, że łatwiej takie atrakcyjne owoce sprzedać. 

 

MALUNO

Maluno


 

Odmiana Mamston dobrze znana z upraw tunelowych ma nieco mniejsze owoce BBB/BB. Uprawiana często w cyklu na 8 gron może być z powodzeniem uprawiana w cyklu jesiennym w uprawach po ogórkach. Dobre wiązanie owoców, a co za tym idzie wysoki plon odmiany Mamston to dobra opłacalność. Mamston ma bardzo dobrą jakość owoców, owoce z upraw tunelowych nie odbiegają jakością od pomidorów uprawianych w szklarni.

 

MAMSTON

Mamston

 

Najczęściej wybieraną odmianą czerwoną przeznaczoną na export jest Edamso. Wyrównane owoce latem w rozmiarze BB idealnie nadają się na dalekie wysyłki. Bardzo wysoki plon potwierdzony wieloma doświadczeniami pozwala uzyskać wysoką opłacalność porównywalną z odmianami malinowymi. Edamso zwykle uprawiane w cyklu przedłużonym w szklarni, często wybierane jest tez w uprawach na drugi cykl.

 

Edamso

Edamso

 

Nową odmianą dedykowaną do upraw na drugi cykl, najczęściej w tunelach foliowych jest Trioset. Typowa odmiana segmentu standardowego z owocami rozmiaru BB charakteryzuje się intensywnym ciemnoczerwonym kolorem i bardzo dobrą jakością szczególnie w okresie jesienim w nieogrzewanych tunelach.

 

Trioset

Trioset