2021-04-02

Jak zadbać o zdrowotność roślin na początku sezonu metodami agrotechnicznymi?

Zdrowotność roślin i ich dobra kondycja jest bardzo istotna ze względu na fakt, że determinuje ona jakość i wysokość plonu. Jest ona o tyle ważna, że ogrodnicy inwestują znaczące kwoty w ochronę chemiczną i biologiczną roślin często zapominając o tym, że łatwiej i znacznie taniej jest zapobiegać niż leczyć. Często odpowiedni przebieg temperatur i właściwie wykonane zabiegi mogą zaoszczędzić nam zarówno problemów z wysokością, jakością plonu, ale także zaoszczędzić nam żywej gotówki, którą musielibyśmy wydać na zabiegi chemiczne. 

Na pierwszy plan wysuwa się nam ilość liści, jaki należy utrzymywać na roślinie w początkowej fazie wzrostu rośliny. Należy pamiętać o tym, aby odpowiednio wcześnie usunąć dolne liście, które lekko żółkną, bądź są uszkodzone po transporcie rozsady. Jest to bardzo ważne ze względu na fakt, że liście te nie pracują w odpowiedni sposób i ilość energii, jaką te liście wytwarzają w procesie fotosyntezy, jest znacznie mniejsza od ilości energii, jaką pochłaniają w procesie oddychania. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto te liście usunąć. Kolejny powód jest równie oczywisty: liście te sprawiają, że w obrębie dolnych partii łodygi mamy wysoką wilgotność, która z kolei determinuje nam większą presję chorób grzybowych na czele z szarą pleśnią.

Na późniejszym etapie wzrostu w momencie, kiedy uznamy że masa liściowa na roślinie jest zbyt bujna, możemy także usunąć liść z wierzchołka lub w środkowej części rośliny tak, aby między gronami pozostały dwa liście. Jest to o tyle ważne, że utrzymujemy odpowiednią wilgotność w łanie roślin, a promieniowanie słoneczne może łatwiej przenikać przez roślinę. Ponadto po usunięciu młodszych liści, mamy mniejszą ranę na łodydze, co ułatwia jej zaschnięcie i daje nam mniejsze „okno” dla infekcji. Ważne jest nie tylko to, żeby liście usunąć, ale ważniejsze jest to w jaki sposób zostaną one usunięte. Poświęcono  wile czasu na rozważania na temat czy lepiej liście odrywać czy odcinać. Wiele osób uważa że łatwiej i szybciej jest liście odrywać, ponieważ jest to rana dla rośliny bardziej naturalna, co sprzyja jej naturalnemu i szybszemu zasychaniu. Niemniej odrywanie liści przez pracowników nie zawsze jest dość dokładne. Często pozostają po liściach kikuty lub co gorsza liście są ukręcane. Zmiażdżona tkanka po niechlujnym usunięciu liścia, praktycznie natychmiast zaczyna się psuć i gnić, co jest początkiem infekcji szarej pleśni. Dlatego moim zdaniem lepiej jest wyszkolić pracowników w operowaniu Nożykami. Dużo łatwiej jest odciąć liść blisko łodygi tak aby nie pozostawiać fragmentu ogonka liściowego. Nie mniej i tutaj nie należy zapominać o odkażaniu narzędzi, ponieważ na ostrzach łatwo przenieść wiele chorób bakteryjnych jak i wirusowych.

Równie ważne jest zakładanie łuczka na gronie, aby podczas tego zabiegu nie skaleczyć lub złamać grona, co może być kolejnym miejscem infekcji chorób grzybowych. Dużo mniej inwazyjne wydaje się być podtrzymywanie gron za pomocą gumek recepturek. Kolejnym ważnym elementem jest aktywny klimat, pozwala on nam nie tylko na prawidłowy wzrost roślin w okresie niedoboru światła, ale także wysuszenie ran powstałych po zabiegach pielęgnacyjnych. Gorąca rura grzewcza oraz lekko rozszczelnione wietrzniki wymuszają pionowy ruch powietrza w szklarni, co zmniejsza nam wilgotność wewnątrz obiektu i pomaga utrzymać w ryzach presje chorób grzybowych.