2021-04-16

Pierwszy miesiąc zbiorów MATURBO - wczesność i wysokość zbiorów

Marzec to z wielu powodów jeden z najbardziej wyczekiwanych miesięcy przez ogrodników. Wyraźnie czuć wiosnę, łatwiej jest sterować roślinami i klimatem,
ale przede wszystkim, to okres pierwszych zbiorów i pierwszych sprzedanych pomidorów. Wielokrotnie w ciągu ubiegłych lat w trakcie rozmów prognozowano pierwsze sensowne zbiory na Dzień Kobiet. Niby przypadek, ale  zawsze to miły akcent na święto Pań. Ten rok niestety nie rozpieszczał ogrodników słonecznym styczniem czy lutym, co spowodowało, że wielu z nich odpuściło sobie tak optymistyczne prognozy zbiorów i ze smutkiem rozmawialiśmy o opóźnieniu w zbiorach o problemach z wiązaniem owoców czy również o mniejszych rozmiarach owoców na gronie, co bezpośrednio przełoży się na początkowy plon, a co za tym idzie będzie miało wpływ na wynik finansowy sezonu, bo jak wiadomo pierwsze marcowe zebrane pomidory to wysokie ceny sprzedaży. Wielu ogrodników uprawiających pomidory odmiany Maluno jest przyzwyczajonych do dużo wcześniejszych i obfitych zbiorów w tym okresie czasu. W bieżącym sezonie uprawowym nasza sztandarowa odmiana malinowa, mimo ciemnej pogody i pewnych trudności z wiązaniem owoców nie zawiodła ogrodników w przeciwieństwie do innych odmian, zbiory dalej były dużo wcześniejsze i pozwoliła pierwszym ogrodnikom sprzedawać pomidory niemal od samego początku marca.

A jak zachowywały się odmiany konkurencyjne i nasza nowa super malinowa odmiana Maturbo w tych niekorzystnych warunkach? W trakcie obserwacji ogólnej sytuacji rynkowej oraz naszych doświadczeń porównawczych dla odmian pomidorów malinowych dało się zaobserwować szereg trudności uprawowych w tym sezonie. Jak już wcześniej wspomniałem niedobór światła w sposób znaczący wpływał na wiązanie owoców w poszczególnych gronach w zależności od terminu nasadzenia (można przyjąć, że nie ma upraw, gdzie regularnie byłyby zawiązane równe 4 owoce na każdym z pierwszych 8 gron), co bezpośrednio wpłynęło na sposób prowadzenia rośliny i jej balans.

Kolejnym z problemów uprawowych był rozmiar owoców, które na pierwszych gronach były wyraźnie mniejsze pomijając już  kwestię wyrównania owoców. Gdyby tych wszystkich trudności było mało, to dochodzi jeszcze problem dojrzewania owoców, jak pokazują nasze obserwacje są odmiany, gdzie jesteśmy już przyzwyczajeni, że owoce dojrzewają szybciej niż ogólnie przyjęte normy. Jednak jest sporo nowych odmian których owoce dojrzewają dużo później.

No więc przechodząc do tytułowego zagadnienia pierwszy miesiąc zbiorów Maturbo jest dla nas wyjątkowo obiecujący. Jak wspominaliśmy we wcześniejszych publikacjach odmiana Maturbo świetnie sobie poradziła z niesprzyjającymi warunkami świetlnymi, wykazując się wyjątkowo równym i pełnym wiązaniem bez utraty wigoru rośliny. Owoce w kolejnych gronach może nie należały do największych, jednak od samego początku cechowały się niebywałym wyrównaniem i rozmiarem większym niż ogólnie przyjęte standardy w tym okresie czasu. Pierwsze zbiory trzeba przyznać, nie były takie pierwsze, jednak szybsza była tylko odmiana Maluno. Natomiast w konkursie na najwyższy plon całkowity w miesiącu marcu bezkonkurencyjnym wygranym jest odmiana Maturbo. W zależności od terminu sadzenia i lokalizacji różnica w plonie wynosiła od 8 do 22%. Czy to dużo biorąc pod uwagę, że pierwsze plony oscylują w okolicach do 2kg? Tu już każdy musiałby sam sobie odpowiedzieć na takie pytanie. Naszym zdaniem? TAK! Maturbo pokazuje, że pomidory malinowe mogą być nie tylko smaczne, ale rośliny tych odmianrównież stosunkowo proste w uprawie i plenne.